Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Omyly naší civilizace - pomíjivý jako myšlenka.

28. 06. 2014 9:03:02
Všeobecně se traduje, že myšlenka beze stopy zaniká, jakmile ji pustíme ze zřetele. Veliký omyl. S myšlenkou je to jako se světelným paprskem - také nezaniká, když zhasneme baterku. Letí si klidně dál prostorem rychlostí 300.000 k

 

Rozsvítíme baterku a můžeme si chvíli hrát s jejím světlem. Její paprsek vidíme, pokud se má od čeho odrážet. Od terénu, od komárů, od prachu či od mlhy. Pokud namíříme za jasné noci paprsek baterky ke hvězdám, většinou není vidět nic. Přesto z hodin fyziky víme, že vysíláme náš světelný pozdrav do mezihvězdného prostoru.

Co se s naším paprskem stane, když zhasneme baterku? Vlastně nic. Z paprsku se stane světelná úsečka - anebo šíp - a letí dál rychlostí světla miliardy let do nepředstavitelné dálky.

Náš světelný pozdrav nezmizí, ani když dopadne na nějaké těleso - předá svoji energii, přetransformuje na jinou energii, vykoná svoji práci. Přece mi nikdo nebude tvrdit, že naše Slunce svíti zbůhdarma pronic a zanic!

S naší myšlenkou je to úplně stejné. Víme o ní, dokud jí věnujeme svoji pozornost. Ve chvíli kdy od této myšlenky odvrátíme pozornost myšlenka nezaniká. Nemůže, neboť je také formou energie. Mizí nám v nevědomí a tam si žije svým vlastním životem.

Potvrzení je naprosto jednoduché - co je to nápad? V hlavě se vám znhičeho nic objeví něco hotového a vy jste si jisti, že jste to v danou chvíli nevytvořili. A je úplně jedno, zda je to něco naprosto geniálního, anebo "jen" nápad, že nejlepším dárkem kamarádovi k narozeninám bude to a to. Zkrátka se tato myšlenka anebo soubor myšlenek odněkud vynořily.

Odkud se vynořily? Přece z nevědomí se vynořily. Jak se tam vzaly? Vědomí je vytvořilo .... ale pozor -tady už naše civilizace nemá dostatek pojmů. Pokud řeknu, že nějaké Vědomí vytvořilo v našem nevědomí nápad či myšlenku a dalo je k dispozici naší vědomé pozornosti, tak 2x používám slovo "vědomí, vědomé" a pokaždé to znamená něco naprosto jiného.

Prostě se naše civilizace začíná těmito procesy teprve zabývat .... :-).

V jazyce páli - což je jazyk ve kterém jsou zapsány Budhovy promluvy, který se vědomím a myslí hodně zabývá - je používáno cca 45 naprosto odlišných výrazů pro mysl, vědomí a jejich různé stavy a funkce. Zkrátka máme co dohánět.

Možná by bylo dobré poznamenat, že my jako lidé máme mysl a ta vytváří produkty mysli. To je základní uvědomění toho, jak vůbec fungujeme. Je dobré si co nejčastěji připomínat, že jsem přítomen v Mysli a tvořím anebo pozoruji produkty mysli.

Být zapatlaný v produktech mysli, aniž bych si uvědomoval možnost se od nich oddělit a uvolněně pozorovat jak tyto produkty pozoruji tvořím anebo spoluvytvářím je rozhodně na úkor kreativity. To je rozhodně neprospěšné .... a je to škoda.

Dále si můžeme uvědomit - anebo se alespoň zamyslet nad poznatkem - že produkty mysli mají jednu základní vlastnost: sami sebe zesilují.

Jak to dělají? Vždycky najdou někoho kdo jim fandí - a to jak v kladném slova smyslu, tak v záporném slova smyslu. Zkrátka si tyto produkty mysli podivuhodně syslíme .... ale ony si pak klidně vylezou kdoví kde.

A vrátí se nám různě vypasené, přetvořené i znetvořené.

Produkty mysli nejsou jen pro zábavu. Docela hodně nás ovlivňují.

Vyvolávají naše emoce a směrují naši pozornost. Mohli bychom říci, že naše pozornost klouže po nějakých individuálních asociačních řetězcích. Tyto asociační řetězce pak zásadním způsobem ovlivňují naše rozhodování.

Není tedy jedno, jaké myšlenky a představy si v té své hlavičce krmíme a hýčkáme - ať už touhou, chamtivostí, láskou anebo strachem. Každý produkt mysli vyžaduje jinou potravu.

Podle toho, čím jej krmíme pak vykonává určitý druh práce .... tak abychom se zbytečně nedivili, :-)!

 

Podobné téma:

Gravitace - jako důsledek "nedokonalosti" projekce ducha do hmoty.

Wu - Wei jako základ euroatlantické sociologie pro 21.století II.

Marx versus Jung? Nikoli, jen dva různé pohledy na totéž

Současná sociologie jako křesťansko-komunistická pavěda

Blízký konec nejrozšířenější utlačovatelské ideologie - křesťanství

Teologie používá mentální násilí jako vlastní vědeckou metodu.

Na aktuální téma: "Kritéria zdravé spirituality".

Já, Evina, život a realita

Kam vede Grygara, Halíka i !! nás !! jejich primitivní dualismus?

Síla Lásky - mezi Budhou, Bohem Otcem všemohoucím a jeho církvemi.

Konsenzus jako forma rozhodování a řízení - vědomá komunikace

Akademici na univerzitách nejsou směšní, oni jsou to mafiáni.

Čemu tak asi rozumí PhDr-psycholog vyučující na Karlově universitě?

Kabala času, čas kabaly - model osobnosti v kabale

Evropská pedagogika v koncích a deprimovaný Papandreu

Pedagogika v koncích - jak je to s výchovou a nevědomím?

Jelich debilitis v čele pedagogických fakult a pedagogický výzkum

Za co platíme ministra školství a jeho zaměstnance? x pí.Teplá

Jiří Grygar na stará kolena zařadil teologii mezi pavědy.

Křesťanství končí. Narazilo na svoji vlastní licoměrnost.

Římskokatolický kněz - můžeme mu říkat duchovní?

Bludný balvan č.3 pro křesťanskou akademii-Primát teologie nadvědou

Bludný balvan č.2 pro kardinála Duku za ne-vztah psyché a duše

Grygar konečně kardinálu Dukovi zlomil vaz. Sobě snad také ...

17.listopadu - 22 let nesvobody psychologie jako vědy část I.

17.listopadu - 22 let nesvobody psychologie jako vědy část II.

Kliničtí psychologové i Halík - volavky farmaceutického průmyslu

Krize západní psychiatrie aneb totální rozklad společnosti?

 

Ústí nad Labem, 28.6.2014

 

Jan Rýznar

Autor: Jan Rýznar | sobota 28.6.2014 9:03 | karma článku: 10.86 | přečteno: 641x

Další články blogera

Jan Rýznar

Kdo já to jen vlastně jsem?

Trvalý dotyk s jinou realitou - my jí říkáme třeba Matrix. Jsou však kultury, které ji nazývali Tao. Podstatou všeho je Tao, ale už když tato tři písmena vyslovíš, tak už nejsou Tao. Prostě Matrix.

18.3.2017 v 8:10 | Karma článku: 8.45 | Přečteno: 201 | Diskuse

Jan Rýznar

Jiří Grygar trucuje a odmítá státní vyznamenání. Že by zdravá sebekritika?

Vynikající popularizátor astronomie a zneuznaný hegemon katolicko - křesťanské demagogie vůči humanitním vědám, katolický astrofyzik Jiří Grygar odmítl svoji nominaci na státní vyznamenání. Co je v pozadí?

3.6.2016 v 12:34 | Karma článku: 31.49 | Přečteno: 2200 | Diskuse

Jan Rýznar

Proč křesťanské církve zarytě popírají vědomí, nevědomí i šestý smysl?

Cca 20 let si uvědomuji největší trapnost celého křesťanského světa v 21. století. Tou je deklarovaná a vynucovaná představa oddělenosti a snad i izolovanosti "duší" žijících lidí mezi sebou a od sebe.

26.2.2016 v 2:48 | Karma článku: 13.21 | Přečteno: 930 | Diskuse

Jan Rýznar

Vánoční zamyšlení - idea a ideologie.

Život má spoustu paradoxů. Ty však jako celek dávají smysl. O vánocích narážíme na jiný paradox. Již jej nejspíše ani nevnímáme. Můžeme právě teď položit otázku, zda on - a celek do kterého patří - vůbec dává nějaký smysl.

25.12.2015 v 8:33 | Karma článku: 7.48 | Přečteno: 350 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Vidíme hvězdy v minulosti nebo v současnosti?

Jedno oblíbené klišé populárních astronomických a fyzikálních pořadů je, že hvězdy vidíme v minulosti, tedy zpožděně o dobu, po kterou letí paprsky od hvězd k nám. Jenže i samotný Einstein zmínil i jinou možnost.

19.9.2017 v 9:05 | Karma článku: 11.52 | Přečteno: 435 | Diskuse

Zdenek Slanina

Erwin Schrödinger: Rakouská štvanice 1938 - na prostopášníka co neodpřísáhl věrnost Vůdci

Rok 1938 dal Schrödingerovým bohabojným spoluobčanům do ruky hůl na toho bezvěrce, co porušuje posvátná přikázání. Schrödinger byl z university vyhozen ministerským výměrem z 26.8.1938 s poučením, že proti výměru není odvolání.

19.9.2017 v 3:33 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 419 |

Dana Tenzler

K čemu se hodí – selen?

Víte, že vás denně zdržuje a zároveň vám ušetří spoustu času? Je pro život nezbytný a přitom je prudce jedovatý. Doktor Jekyll a pan Hyde periodické soustavy se jmenuje selen. (délka blogu 10 min.)

18.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 23.64 | Přečteno: 677 | Diskuse

Jiří Turner

Šifra mistra Leonarda jako učebnice historie křesťanství?

Diskuse kolem této knihy a filmu proběhla už před lety, a když zdánlivě dozněla, řekl jsem si c'est la vie. Úspěšnost díla však dost ovlivnila pohled na počátky křesťanství a ukázala také, jak nepracovat s historickými reáliemi.

16.9.2017 v 18:16 | Karma článku: 28.31 | Přečteno: 3138 | Diskuse

Jan Veselý

Poslední chvíle sondy Cassini - fotoblog

Přesně bez jednoho měsíce 20 let práce ve vesmíru, 13 let na oběžné dráze okolo Saturnu. Sonda Cassini dnes završila svou misi. Okamžiky napětí, sentimentu i hrdosti v obrazech.

15.9.2017 v 19:10 | Karma článku: 27.38 | Přečteno: 1377 | Diskuse
Počet článků 224 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1486
Jsem elektroinženýr, obor technická kybernetika - robotika. Ročník 1961.Mým stále výraznějším zájmem jsou bojové sporty a hraniční možnosti ducha i těla.Experimentální psychologie a sebepoznání, filozofie i diskuse a předvídání důsledků techniky - TA. V neposlední řadě i úplně obyčejný život,kde musíme ověřovat vše,co jsme se naučili.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.